Trabzon Sürmene Cida Kilisesi Dirlik Cami

Trabzon Sürmene Cida Kilisesi Dirlik Cami

Akşam gazetesi sitesinde “Hem kilise hem cami” başlığı ile yayınlanan haberde; Trabzon’un Sürmene ilçesinde harabeye dönen kiliseye köylülerin sahip çıkarak, 120 yıllık yapıyı onarması ve kapısına da Cida Kilisesi-Dirlik Camii yazılması konu ediliyor.

TRABZON’un Sürmene ilçesine bağlı Dirlik köyünde harabeye dönen Cida Kilisesi’nde köylüler sahip çıktı. 120 yıllık yapıyı onaran bölge halkı, tabelaya hem ‘cami’ hem de ‘kilise’ yazdı. Müftülük, 50 yıldır burada namaz kılan köylülerin isteği üzerine imam atadı. Ancak Dirlik köyü sakinleri, tarihi yapının asıl sahiplerini hiç unutmadı. Turistlere caminin kapısı büyük bir misafirperverlikle açıldı; hatıra defteri koyulup, gelenlerden düşüncelerini yazmaları istendi. 2006 yılında bir cinayete kurban giden Santa Maria Kilisesi’nin rahibi Andrea Santoro cemaatine, tarihi yapıyı ziyaret etmelerini söyledi.

Trabzon Müftülüğü de Cida Kilisesi-Dirlik Camii’ni aslına uygun olarak onarma kararı aldı. Yapı incelendi, binanın içine köylülerin inşa ettiği duvar ile namaz kılmak için tahtalarla yapılan yükseltinin yıkılmasına karar verildi.

KAYNAK