FıratNews.com: “Asurilerden açlık grevi duyarlılık çağrısı”

FıratNews.com: “Asurilerden açlık grevi duyarlılık çağrısı”

BERLİN – 12 Eylül’den bu yana açlık grevi eylemini sürdüren tutsaklara karşısında kayıtsız kalan Türk hükümetinin tavrı Asuriler tarafından kınandı. Avrupa’nın önde gelen kuruluşları ortak bir açıklamayla açlık grevindeki eylemcileri için Türk hükümetinin harekete geçmesini talep etti.

Almanya ve Orta Avrupa Asuri Federasyonu (ZAVD), Almanya Süryani Dernekleri Federasyonu (HSA), Turabdin Kalkındırma Dernekleri Federasyonu (DETA) ve Avrupa Süryani Birliği (ESU)’nin ortak açıklaması şöyle:

“Türkiye’deki cezaevlerinden gelen bilgiler, çok ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya olan yüzlerce tutuklu ve hükümlünün varlığına işaret ediyor. Gerekli önlemler alınmazsa, 58 günden beri açlık grevini sürdüren tutsakların insani ve demokratik taleplerine karşılık verilmezse tek tek ya da toplu ölümler kaçınılmaz olacaktır.

31 Ekim 2012 gün Berlin’de, ülkedeki açlık grevleri ile ilgili bir soruya Başbakan Erdoğan, “şu anda açlık grevi veya benzeri bir şey yok. Bu tamamen şovdur”. “Bizim meselemiz; sadece Kürt kardeşlerimiz değil, 75 milyonun meselesidir”. “Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı olarak 75 milyon adına konuşuyor ve 75 milyonun da tamamını kucaklıyorum, tamamının dertlerine dermanı olmaya çalışıyorum” demişti.

Bizler, Asuri-Süryani-Keldani halkının kurum ve kuruluşları olarak başta başbakan olmak üzere tüm yetkilileri, ülkemizde yüzlerce insanımızın hayatına mal olabilecek böylesi bir faciaya karşı böylesi kayıtsız kalmalarını şiddetle kınıyoruz. Bu tavrınızın ne sizlere ne de ülkemize bir zerre kadar onur kazandırmayacağına tam tersine onur kaybına ve hem ülke içerisinde hem de uluslararası camialarda Türkiye’nin medeni toplumlar arasında ilerlemesinde bir kara leke olarak kayda geçeceğine dikkat çekiyoruz.

Ülkesinde 800’e yakın insanın en insani ve demokratik talepleri için 58 günden beri ölümle boğuşmasına kayıtsız kalan, derman olmayan yöneticilerin, 75 milyonun derdine derman olmak gibi bir beyanına, aklı başında hiçbir insanın itibar etmeyeceğini hatırlatarak, başta başbakan Erdoğan olmak üzere tüm yetkilileri daha duyarlı olmaya ve en kısa sürede bir çözüm üretmeye davet ediyoruz.”

FIRAT NEWS .COM