Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi’ni tehdit davası sonuçlandı

Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi’ni tehdit davası sonuçlandı

TRABZON Santa Maria Katolik Kilisesi’nin çatısındaki haçın indirilmesi için kiliseye tehdit mesajları bırakan, kilise önünde sloganlar atan ve kilise avlusuna molotof kokteyl haline getirilmiş kolonya şiyesi fırlatan 5 kafadar bir süre sonra Akçaabat İlçesi’ndeki evlerinde yakalanarak gözaltına alınmıştı.

5 Yıl Gözetim Altına Alındılar

MAHKEMEDE suçlarını itiraf ederek pişman olduklarını belirten şahıslar, amaçlarının yalnızca kilisenin çatısındaki haçın indirilmesini sağlamak olduğunu söyledi. Mahkeme heyeti zanlılara 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Cezayı erteleyen 3. Asliye Ceza Mahkemesi, hakimi 5 kafadarın 5 yıl boyunca gözetim altında tutulmasına karar verdi.

Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi’nin çatısındaki haçın indirilmesi için kiliseye tehdit mesajları bırakan ve avluya yanıcı madde atan 5 kişinin yargılandığı dava sonuçlandı. Trabzon’un Kemerkaya Mahallesi’ndeki bulunan Santa Maria İtalyan Katolik Kilisesi yerleşkesindeki lojman ve misafirhane binasının tepesinde bulunan ışıklandırılmış haçın kaldırılmasını isteyen 5 kişilik bir grup yaklaşık 1 sene önce, yılbaşı gecesi kilisenin önüne gelerek slogan atmaya başladı. Gruptaki kişiler ayrıca kilisenin bahçesine Molotof koktey haline getirilmiş kolonya şişesi ve üzerinde ‘1461 yılında fethedilen Trabzon Türktür Türk kalacaktır. T. İ. Ş. K. O. yazısı bulunan mektup attı. Molotof kokteylleri alev almazken, grup daha sonra kilise önünden ayrıldı. Olayın ardından güvenlik kamerası görüntülerinden yola çıkılarak soruşturma başlatıldı. Kamera görüntülerinden tespit edilen Mustafa Samed O (24), Uğur Ö. (22), Melikşah A.(20), Burak S. (19) ve Mustafa A. (20), 5 aylık takibin ardından Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince yapılan operasyon sonucu Akçaabat ilçesindeki evlerinde gözaltına alındı.

T.İ.Ş.K.O ÖRGÜTÜ

Şahısların evlerinde yapılan aramalarda olay günü giyilen siyah deri mont ve T. İ. Ş. K. O yazılı pankart ele geçirildi. Verdikleri ifadelerinde suçlarını itiraf ederek pişman olduklarını belirten şahıslar hakkında “Suç örgütlerinin adını kullanarak tehdit etmek” suçundan 3. Asliye Ceza mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkemede suçlarını kabul eden şahıslar “kilisenin çatısındaki haçı indirmek için böyle bir yol bulduklarını belirtti. Mahkemede sorulan soru üzerine konuşan sanık Mustafa Samed O,” T.İ.Ş.K.O” örgütünün Abdullah Çatlı tarafından kurulduğunu bildiğini belirtti. Mahkeme heyeti alınan ifadeler ve eldeki deliller doğrultusunda 5 şahsa 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Verilen cezanın sonrasında mahkeme heyeti cezanın hükmün geri açıklanmasına bırakarak şahısların 5 yıl boyunca gözetim altında tutulmasına karar verdi.

GÜNE BAKIŞ .COM.TR