Trabzon Katolik Kilisesi’ne “haçı indir” tehdidi

Trabzon Katolik Kilisesi’ne “haçı indir” tehdidi

TRABZON’UN Santa Maria Kilisesi yetkilileri kimliği belirlenemeyen bir grup tarafından tehdit edildi. Daha önce rahibi cinayete kurban giden kilise yetkililerinden bu kez bina üzerindeki haçın indirilmesi istendi.

Kilise Avlusuna Yanıcı Madde…

IŞIKLANDIRILAN Istavroz haçına kızan 5 kişilik bir grup, 1 Ocak 2011 tarihinde kilise önüne gelerek slogan atmaya başladı. Kilise avlusuna yanıcı maddeyle birlikte iki şişe atan grup, olay yerinden hızla ayrıldı.

Haçı ya Siz İndirin Ya Biz…

KİLİSEYE atılan şişelerden birinin içinde, “Kilisenin tepesindeki haçı ya siz indirin ya biz indireceğiz” yazılı not çıkarken, olay emniyete intikal ettirildi. Güvenlik kameralarından görüntüleri alan emniyet mensupları herhangi bir iz bulamadı.

Polis Kimseye Ulaşamadı

KİLİSEDEN hiç kimsenin ifadesine başvurulmazken, şikayet dilekçesi de alınmadığı öğrenildi. Rahibin öldürülmesinden 2 ay sonra benzer bir tehditle karşılaştıklarını belirten kilise yetkilileri ise yaşanan olaylar sonrasında tedirgin bir bekleyişe girdi

Trabzon’ un Kemerkaya Mahallesi’nde bulunan ve 5 sene önce rahibi uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Katolik Santa Maria Kilisesi, kilise binasının üzerindeki istavroz haçını ışıklandırdığı için bir grup tarafından tehdit edildi.

Katolik Santa Maria Kilisesi görevlileri yaklaşık 2 ay önce kili-senin yanındaki ek binasının üzerinde bulunan istavroz haçını ışıklandırdı. Kilise kendilerine ait bölüm içersindeki binasının üzerindeki haçı ışıklandırması bazı kesimlerin tepkisini çekti. Tepkinin dozu kaçınca saldırıya dönüştü.

BİZ SÖNDÜRÜRÜZ TEHDİDİ

Işıklandırılan istavroz haçına kızan 5 kişilik bir grup, 1 Ocak 2011 tarihinde kilise önüne gelerek slogan atmaya başladılar. Kiliseyi protesto eden 5 kişilik grup “Trabzon Türktür, Türk kalacak” şeklinde slogan attıktan sonra kilise avlusuna iki tane şişe attılar. Atılan şişelerin birinin içinde “Kilisenin tepesindeki haçı ya siz indirin, ya da biz indireceğiz” yazılı not çıkarken, diğer şişede yanıcı bir madde çıktı. Molotof kokteyl şeklinde yapılan şişe alev almayınca korkulacak bir durum meydana gelmedi.

EMNİYET, ZANLILARI BULAMADI

Meydana gelen saldırı sonrasında kilise yetkilileri olayı hemen emniyete bildirdi. Olay yerine gelen Trabzon Emniyet Müdürlüğü ekipleri güvenlik kamerasındaki görüntüleri alarak gittiler. Kiliseden kimsenin ifadesi alınmazken, bu yaşanan olayın ilk olmadığı ortaya çıktı. 5 Şubat 2006 tarihinde Rahip Santoro’nun öldürülmesinden 2 ay sonra 70 -80 kişilik bir grubun yine aynı sloganları atarak kilisenin önünden sahile doğru indikleri ortaya çıktı. Yaşanan bu olay da polise bildirilmiş ve alınan güvenlik kamera kayıtlarından kimse tespit edilmediği gerekçesiyle bir işlem yapılmamıştı. Kilise yetkililerinin yaşanan bu iki olay sonrasında tedirgin oldukları öğrenildi.