Mısır’daki katliamdan sonra yaşanan olaylar

Mısır’daki katliamdan sonra yaşanan olaylar

Mısır’ın İskenderiye kentinde Azizler Kilisesi önünde yaşanan patlamanın ardından, ülke genelinde Hıristiyanlar ve sivil toplum örgütleri gösteriler düzenledi. Göstericiler polis ve askerle çatıştı. Çıkan olaylarda 42 kişi yaralandı.

Mısır’da Arapça yayımlanan Youm El Seba Gazetesi’nin internet sitesinde yer alan habere göre, akşam saatlerinde kilise önünde toplanan öfkeli göstericiler, polis ve askerlere şişe ve taşlarla saldırdı.

Polisin olaya müdahale etmesiyle birlikte çatışma çıktı. Aralarında polis ve askerlerin de bulunduğu 42 kişi yaralanarak hastanelere kaldırıldı.

Haberde yaralılardan 6’sının durumunun kritik olduğu belirtildi.

Hıristiyan nüfusun yoğun yaşadığı başkent Kahire’nin Şubra semtinde de yüzlerce kişi saldırıyı kınamak için gösteri yaptı.

Beni Süef kentinde de ellerinde haç taşıyan göstericiler, saldırıyı kınayarak terör örgütü El Kaide aleyhinde slogan attı.

CNNTURK

Mısır’da gerginlik tırmanıyor

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:
Yılbaşı gecesi Mısır’ın İskenderiye şehrindeki kiliseye yapılan ve 21 kişinin ölümüne sebebiyet veren bombalı saldırı bütün dünyada üzüntüyle karşılandı. Kurbanlar büyük bir kalabalığın katıldığı törenle defnedildi.

Mısır Hrıstiyanları’nın yılbaşı ayini için toplandıkları kiliseye yapılan saldırının yankıları sürerken, liman kenti İskenderiye’de halkın tansiyonu düşürülemedi. Mısır nüfusunun yüzde onunu oluşturan Hrıstiyanlar devletin kendilerine sahip çıkmadığından dert yanıyor.

Cenazeye binlerce kişi katıldı

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

Terör saldırısının 21 kurbanının toprağa verilişi sırasında toplanan beş bin dolayındaki Kıpti, piskoposun Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından gönderilen taziye mesajını okumasına izin vermedi ve bir ağızdan sabırlarının artık tükendiğine dair sloganlar attı.

Çatışma çıktı

Cuma sabahı da Hrıstiyan gençlerle polis arasında sokak çatışmaları cereyan etmişti. Hrıstiyan gruplar polise taş ve şişe atmış ve bu arada çevredeki Müslümanlara da saldırmışlardı. Polis göstericilere göz yaşartıcı bomba ve plastik mermilerle mukabele etmişti. Kahire Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan hukuk ve siyaset bilimleri profesörü Abdullah Elşaal El Cezire televizyonuna verdiği demeçte, Mısır’daki dini gruplar arasında kanlı olaylar çıkmasından endişe ettiğini söyledi. Elşaal, “Gelecekte yaşayacaklarımıza göre şimdiki gerginlik hafif sayılır. Cemaat hükümete ve güvenlik güçlerine öfkeli. Kiliseler gerektiği gibi korunmuyor. Polis kiliseleri değil, politikacıları koruyor” dedi.

Saldırı görüntülendi

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

Kilise girişinde patlatılan bombanın yarıda kestiği kilisedeki yılbaşı ayini bir televizyon kanalı tarafından görüntülenmişti. Patlamanın hemen ardından çıkan panik sırasında bir din adamı cemaati sakinleştirmeye çalışıyordu. İskenderiyeli Kıptiler bugün de saldırıya hedef olan kilisede toplanarak Pazar ayinine katıldılar. Hafta sonundaki Noel ayininin de aynı kilisede yapılacağı açıklandı.

Mübarek itidal çağrısında bulundu

Mısır resmi makamları ise bombalı intihar saldırısını azmettirenleri arıyor. Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Mısır halkına hitaben yaptığı konuşmada saldırganların yabancı olduğunu ima ederek, “İçimize sızarak saldırıyı planlayıp yapanları sonuna kadar takip edeceğimizden herkes emin olabilir” dedi.

Mısır hükümeti isim vermemekle birlikte intihar saldırısından yabancı mihrakları sorumlu tutuyor. Güvenlik uzmanları en çok El Kaide’nin üzerinde duruyor.

Mısır’a taziye mesajı yağıyor

Kahire’yi bütün başkentlerden taziye mesajları geliyor. Arap ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları menfur saldırıyı sert bir dille kınarken, ABD Başkanı Barack Obama da ‘faillerinden bu barbarca ve iğrenç eylemin hesabının sorulmasını’ talep etti. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, barış ve huzur içinde yeni yılı karşılamak üzere bir araya gelen insanların canına kıyılmasını en sert şekilde telin ettiğini söyledi. Westerwelle, İskenderiye’de sergilenen vicdansızlığın, terör ve dini hoşgörüsüzlükle kararlı bir şekilde mücadele edilmesinin ne kadar gerekli olduğunu gözler önüne serdiğini dile getirdi.

© Deutsche Welle Türkçe

Linda Staude/Kahire / Çeviren: Ahmet Günaltay

Editör: Hülya Topcu